کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم - ریزش موی سگهای پامرانین و چاو چاو
   
ریزش موی سگهای پامرانین و چاو چاو نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط دکتر سارا مکرم   

             


                    

بیماری پوست سیاه black skin و یا ریزش موی سگ نژاد پامرانین


این بیماری در سگهای دو نژاد پامرانین و چاوچاو chow chow دیده میشه و معمولا به دنبال تراشیدن موها از ته مثلا در جراحی ها و یا توسط آرایشگر ایجاد می‌شود به این شکل که موهای کوتاه شده دیگر بلند نشده و حتی موهای نواحی اطراف هم ریزش پیدا می‌کند. 


گاهی نیز این ریزش به دنبال یک شرایط پر استرس برای سگ ایجاد می‌شود. این بیماری با روش‌های دارویی و غیر دارویی قابل درمان است و در کلینیک دکتر مکرم از روشهای بسیار نوین برای درمان استفاده می‌شود که این بیماری را به خوبی درمان می‌کند. 


برای پیشگیری از وقوع این بیماری هرگز موهای سگ پامرانین یا چاو چاو (chow chow) را توسط تیغ یا موزر از ته نتراشید (گرچه گاهی برای انجام جراحی نیاز به تراشیدن موها از ته می باشد)، و سعی کنید تغییرات ناگهانی به خصوص از نظر عاطفی (مانند پانسیون کردن و یا دور شدن از صاحب اصلی سگ) در زندگی سگ رخ ندهد. 

همچنین سعی نمایید تا حد امکان از پانسیون کردن و یا تماس با سگها یا گربه های آلوده به جرب یا دچار آلودگی قارچی پرهیز نمایید زیرا گاهی اوقات شروع بیماری با ریزش مویی به دلایل قارچی و انگلی بوده و سپس تبدیل به آلوپشیا یا بیماری پوست سیاه Black skin disease خواهد شد. 

سایر علل ایجاد ریزش مو در سگها مشکلات هورمونی، دیابت، کم کاری تیروئید، پرکاری غدد فوق کلیوی و .. می‌باشد. به همین دلیل در ریزش موی سگهای پامرانین و چاوچاو ابتدا باید سایر علل ریزش مو بررسی شده و در صورتی که علتی برای ریزش یافت نشد و یا ناشی از استرس بوده و سایر علائم بیماری پوست سیاه یا black skin disease  یا آلوپشی x در سگ مبتلا دیده میشد می‌توان از درمان‌های دارویی و غیر دارویی اختصاصی که برای این بیماری وجود دارد بهره جست.


رشد مو دارای سه فاز (آناژن، متاژن و تلوژن) می باشد که در فاز آناژن موها بلند شده و در فاز متاژن ثابت مانده و در تلوژن میریزند. در این نژادهای خاص، گاهی موها بعد از ورود به فاز تلوژن، به فاز آناژن وارد نشده و حتی بقیه موها هم به مرحله تلوژن میروند. این مساله را می‌توان با کمک برخی داروها و نیز با تحریک مستقیم فولیکول های مو برطرف نمود.


در کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم از جدید ترین روش‌های موثر در رویش مجدد مو در سگهای مبتلا به آلوپسی استفاده شده و پاسخ بسیار خوبی به درمان ایجاد می شود. 

این روش حتی در سگهایی که به درمان دارویی جواب نداده اند نیز به خوبی موجب رشد مجدد موها می شود. البته درمان به صورت ماهیانه بوده و بعد از حدود ۶ هفته رشد موها شروع شده و پس از ۶ ماه موها به شکل اول باز خواهد گشت. گاهی در کنار این روش از درمان‌های دارویی نیز استفاده میشود.  این روش درمان به حداکثر ۴ تا ۶ نوبت درمان نیاز خواهد داشت. در تصاویر بالا نمونه هایی از ریزش موی ناشی از بیماری پوست سیاه یا آلوپشیا ایکس مشاهده میکنید.

 

تاریخ بروز رسانی ( 16 ارديبهشت 1400 ساعت 13:24 )
 
طراحی سایت طراحی وب وبسایت نرم افزار سفارش مشتری نرم افزار موبایل سامانه انبارداری پورتال سئو برند آماده برند فروشی برند آماده فروشی