کلینیک دامپزشکی دکتر مکرم - تب کریمه کنگو
   
تب کریمه کنگو نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط دکتر سارا مکرم   


تب کریمه کنگو

این بیماری در اثر ویروسی که در بدن کنه های هیالومای آلوده به ویروس وجود دارد به حیوانات (دام‌هایی مانند گاو و گوسفند) و نیز سگ و گربه و انسان منتقل میشود. نکته مهم اینجاست که اگر دام‌ها و یا حیوانات خانگی به بیماری مبتلا شوند گرچه خودشان علامت خاصی نشان نمی دهند ولی بیماری را از طریق ترشحات آلوده مثل سرفه، عطسه، خون و گوشت خام و یا حین پاک کردن و شستشوی گوشت و وارد شدن ترشحات به چشم یا دهان یا زخم دست به انسان منتقل می‌کنند. این انتقال در محل نگهداری دام زنده و در حین کشتار و نیز در خانم ها هنگام پاک کردن گوشت و یا خوردن گوشت های کم پخته شده مثل برهی کباب ها می‌تواند به سادگی اتفاق بیافتند. همچنین انسانها نیز از طریق ترشحات بدن مثل ادرار، مدفوع، خون، سرفه و عطسه می‌توانند بیماری را به سایر انسانها انتقال دهند. سگها و گربه ها نیز در صورت مصرف گوشت آلوده خام و یا گزیده شدن توسط کنه آلوده می‌توانند بیماری را منتقل کنند. علائم بیماری تب کریمه کنگو در انسان تب، درد عضلانی، عطسه، آبریزش بینی، اسهال، خونریزی زیر پوستی و خونریزی در ادرار و مدفوع و بینی که البته در مراحل انتهایی بیماری دیده میشود. کشندگی این بیماری بسیار بالا بوده و در صورت تشخیص به موقع و قبل از شروع خونریزی ها توسط برخی داروهای ضد ویروس قابل درمان است.

در فصول گرم سال مراقب باشید حیوانات خانگی خود به خصوص سگ و گربه را به محل های جنگلی یا محلی که کنه وجود دارد و محل هایی که گاو و گوسفند در آن تردد دارد نبرید و برای سگهای بیرون منزل حتما از قلاده ضد کک و کنه و یا داروهای طولانی اثر ضد کنه استفاده کرده و از دادن گوشت خام به سگ و گربه جدا پرهیز نمایید زیرا ممکن است از این طریق آلوده به ویروس شده و ویروس را به سایر انسانها منتقل کنند. همچنین در صورتی که حیوان خانگی شما توسط کنه گزیده شد، برای برداشتن کنه حتما از دستکش و پنس مخصوص برداشتن کنه استفاده کرده و از له کردن کنه ها به شدت اجتناب کنید چون تماس با مایعات داخل بدن کنه نیز موجب انتقال بیماری می شود و همچنین باقی ماندن نیش کنه در بدن باعث زخم شدن پوست حیوان و عفونت پوستی می گردد.

همچنین از مصرف گوشت دام‌های زنده (یعنی کشتار خارج از کشتارگاه) اجتناب نموده و در غیر این صورت گوشت تازه را برای ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری کرده (فریز نکنید) و سپس پاک کرده و استفاده کنید. همچنین هنگام پاک و خرد کردن حتما از دستکش استفاده کنید و مراقب باشد ترشحات و آب گوشت به چشم وارد نشود. 

 

 

 

تاریخ بروز رسانی ( 13 آذر 1399 ساعت 13:56 )
 
طراحی سایت طراحی وب وبسایت نرم افزار سفارش مشتری نرم افزار موبایل سامانه انبارداری پورتال سئو برند آماده برند فروشی برند آماده فروشی